Konzerváló eljárás
Tömés fotó ill. kemopolimerizációval
Az utóbbi években a caries therápiában egyre nagyobb tért hódítanak a fogszínező tömőanyagok. Ennek oka, hogy dinamikus fejlődésének következtében ma már kiváló paramáterekkel rendelkeznek és emellett a páciensek esztétikai igényeinek is megfelelnek. Elsősorban a finomszemcsés, hibrid kompoziciós fotópolimerizációs anyagokat illetve a plasztikus anyagokat használjuk.
A fotópolimerzációs anyagokat főképp frontfogak helyreállítására használjuk, és az anyag tökéletes kötése érdekében crea light plazma lámpával világitjuk meg. Az ilyen tipusú anyagokra jellemző a tökéletes esztétika (bár néhány év után sajnos elkezdenek elszíneződni). Ezt a tömést a rágóra nem szeretem behelyezni, mert van egy minimális zsugorodásuk, és ha nagy a szuvasodás akkor ennek komoly jelentősége van. A japán Fuji cég termékeit kedvelem a legjobban.
Az üvegionomer kemopolimerizációs anyagokat általában a kisebb méretű kisörlő valamint örlő fogak üregébe helyezzük be.Ezekre az anyagokra jellemző, hogy két komponens öszekeverése utána, néhány percünk van, hogy a fog kifúrt üregébe behelyezzük ahol nagyon gyorsan megkeményedik és azonnal terhelhető. Ennek az anyagnak az előnye, hogy a tömés behelyezése utáni 30-60 nap folyamán kámiai kötést hoz létre a foggal így nem tud másodlagos szuvasodás kialakulni. Hibája ha nagyon nagy a tömés akkor sajnos eltörhet.
Inlay, onlay
A páciensek megnövekedett esztétikai igényei egyre fokozódó nyomást gyakorolnak a praktizákó fogorvosokra. Szakmai szempontból semmilyen kifogás nem merülhet fel a hagyományos öntött aranybetétekel szemben, azonban megjelenése esztétikai szempontoból megkérdőjelezhető. Esztétikai betét készítésekor valójában két anyag közül választhatunk: kerámia és kompozit.
Mi elősorban a komputer vezérelt kerámia tömést készítő CEREC rendszert használunk. A kialakított üreg letapogatása után a számítógép a térbeli kulcspontokat összeköti, kiszerkeszti a tömés ideális formáját majd utasítja a hozzá kapcsolodó kerámia esztergát annak elkészítésére. Ezzel az eljárással lényegesen rövidebb idő alatt és jóval precízebben készülnek el a tömések, amik megjelenésükben is esztétikus élményt nyújtanak.
Héjkerámia
Mi a kerámiahéj? A kerámiahéjak a kíméletes és kis mennyiségű fogállomány-eltávolítás előnyeit egyesíti a restauráció esztétikai harmóniájával.
Egyszerűen arról van szó, hogy a fog (legtöbbször elülső, felső fogak) ajak felőli felszínére egy laboratoriumban egyedileg, lenyomat alapján készülő igen vékony, 0.5-1-1.5 mm-es héjszerű kerámiaréteget ragasztunk rá, miáltal a fog jóval esztétikusabbá, gyakorlatilag a kivánt árnyaaltúvá tehető úgy, hogy nem kellett rá koronát készítenünk. Természetesen ezt megelőzően a fog adott felszínéből ugyanennyit el is kell távolítanunk.
Mikor ajánlott?
Gyökérkezelés és gyökértömés
Bizonyára mindannyiunknak vannak különböző élményei a gyökérkezeléssel kapcsolatban. Minden híreszteléssel ellentétben tudnunk kell, hogy a gyökérkezelés fájdalommentesen elvégezhető, és a fogmegtartást szolgálja.
Hogyan történik a gyökérkezelés?
Fúróval a fogkoronán kiépített nyílásból először a koronai pulpát (idegcsatornát), majd a gyökérpulpát, illetve a gyökércsatorna tartalmát távolítjuk el. A gyökércsatornát kitisztítjuk, fertőtlenítjük, szárítjuk és utána gyökértömő anyagokkal feltöltjük. Ebben a rendelőben ezt az eljárást a Tri-Auto-ZX (Morita) géppel végezzük. A gép segítségével nagyfokú biztonsággal és kitűnő eredménnyel hajtjuk végre az eljárást. Precízen beméri a gyökércsatorna hosszát, mielőtt elérné a csontot automatikusan megáll és visszatekeredik. És természetesen így még fogászati röntgen készítése sem szükséges.